187k views
24 votes
At the organic produce store you can buy 3 bags of sweet potatoes for $20.07.

How much would it cost if you were to buy only 2 bags.

User GoreDefex
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$13.38

Explanation:

Use proportions to solve this problem:

$20.07 / 3 bags = X / 2 bags

multiply both sides by "2 bags" to isolate the unknown X

$20.07 * 2 / 3 = X

Therefore, X = $13.38

User Morksinaanab
by
5.7k points