Answer:
The Manda Panda Company
1. This is not a loss contingency. A loss contingency refers to a probable payment that might result from an uncertain event.
2. The bad debt expense that Manda Panda should report in its 2009 income statement is $70,000 ($73,000 -$75,000 + $72,000).
3. Debit Allowance for Uncollectible accounts $3,000
Credit Bad Debts Expense $3,000
To reduce the allowance account from $75,000 to $72,000.
Debit Bad Debts Expense $73,000
Credit Accounts Receivable account $73,000
To write-off the bad debts.
4. The net realizable value of accounts receivable is $418,000 ($490,000 - 72,000)
Step-by-step explanation:
a) Data and Calculations:
Allowance for Uncollectible account (credit balance) = $75,000
Credit sales for 2009 = $2.4 million
Year-end Accounts Receivable = $490,000
Bad Debts = $73,000
Estimated allowance for Uncollectible = 3% of all credit sales (3% of $2.4 million) = $72,000
b) A contingency loss requires that a liability be created to account for the loss. This is not the case with making allowances for uncollectible accounts or writing off bad debts. There is no need to create a liability account since no payment will eventually be made to settle any liability in the future.