140k views
22 votes
Price-club sells a 12-ounce box of crackers for $2.59 and Shop Mart sells 1- 1 2 pound box of crackers for $4.68.

The unit price at Price-Club is $

per ounce, and the unit price at Shop Mart is $
per ounce.

User Hitttt
by
5.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:

22

0.20

Explanation:

User Ciferkey
by
5.2k points
9 votes

Answer:

Price club: = $0.216 per ounce

Shop Mart: = $0.195 per ounce

Explanation:

Price club: 2.59 / 12 = 0.216 per ounce

Shop Mart: 4.68 / 24 = 0.195 per ounce (1 1/2 pounds & based on 16 ounces/pound)

User Viplezer
by
5.6k points