179k views
13 votes
For 3/4 of a pound of peanuts, Jimmy paid $2.35. What is the unit rate (dollars per pound)? *

User Chimerical
by
5.7k points

1 Answer

10 votes

Answer:

$3.13/lb

Explanation:

Divide 3/4 pound into $2.35:

$2.35

--------- = $3.13/lb

3/4 lb

User Amogh Talpallikar
by
5.1k points