230k views
20 votes
A bag of 12 ounces of popcorn costs $4.80. What is the unit rate? (in others words what is the cost for one ounce) *​

2 Answers

8 votes

Answer:

2.50 per ounce

Explanation:

divide 12 by 4.80

User Binarian
by
7.5k points
6 votes

Answer:

0.4

Explanation:

$4.80 divided by 12 = 0.4

User Zerlinda
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories