52.8k views
21 votes
mr rolando sold the house and that at 10, 500,000.00 if he will receive 4% commansion, how much his commansion? ​

User Stukselbax
by
7.1k points

1 Answer

6 votes

Given:

Mr. Rolando sold the house and that at 10,500,000.00.

Commission percent = 4%

To find:

The amount of commission.

Solution:

We have,

Commission percent = 4%

Commission = 4% of selling price of the house.

=
(4)/(100)* 10,500,000

=
4* 105,000

=
420,000

Therefore, the amount of commission is 420,000.