199k views
24 votes
Help and show work plzz

Help and show work plzz-example-1
User Poff
by
8.5k points

1 Answer

10 votes

Answer:

The cost of 3 lessons would be $70, and Marlowe can have 4 lessons without exceeding $100.

Explanation:

Number of Lessons & Costs

0- 10

2- 50

4- 90

6.- 130

The equation for this would be y = 20x + 10

To find the price for 3 lessons, plug 3 as x in the equation

y = 20(3) + 10 = 70

The cost for 3 lessons would be $70

20(4) + 10 = 90

20(5) + 10 = 110

5 lessons would be $10 over. With $100, Marlowe will be able to have 10 lessons with $10 left.
P.S., Sorry I can't graph it too, and sorry I didn't respond as quickly as I would.

User Thecarpy
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories