215k views
5 votes
A fruit stand sells apples and oranges.

The cost of 1 apple is $0.50.
Catherine bought 6 apples and 10 oranges.
Catherine spent a total of $10.00 at the fruit stand.
How much does 1 orange cost at the fruit stand?

A fruit stand sells apples and oranges. The cost of 1 apple is $0.50. Catherine bought-example-1
User Detilium
by
4.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

10x + 6(0.5) = 10

Explanation:

1) We know that there are 6 apples, each costing $0.50

We can write this portion of the equation as 6(0.5)

2) There are 10 oranges, but we don't know the amount they each cost
We can write this portion of the equation as 10x

x= amount each orange costs

3) The total will add up to $10

10x oranges + 6($0.5) apples = $10.00

User FarthVader
by
4.9k points