27.8k views
20 votes
Luis wants to buy a skateboard that usually sells for $79.08. All merchandise is discounted by 12%. What is the total cost of the skateboard if Luis has to pay a state sales tax of 6.75%. Round your intermediate calculations and answer to the nearest cent.

1 Answer

3 votes

Answer:

$74.96

Explanation:

$79.80 × 0.12 = 9.576 (discount)

$79.80 - $9.576 = $70.224

$70.224 × 0.0675 = 4.74012 (add for sales tax)

$70.224 + $4.74012 = $74.96412

User Letuboy
by
6.6k points