27.7k views
1 vote
It cost 50 dollars for 25 cookies what is the price for one cookie

2 Answers

5 votes

Answer:

$2 per cookie

Explanation:

If it costs 50 dollars for 25 cookies and we have to find the price for one cookie, we can do this by a simple division calculation.

Amount in value / Amount of items received = Price per cookie

$50 / 25 = $2 per cookie

Therefore, It cost $2 for a piece of cookie ( yum! )

Practice Problem:

  • If it costs 200 dollars for 20 balls what is the price for one ball?

Have a wonderful day!

User Tom Imrei
by
8.3k points
5 votes

Answer:the price for one cookie is $2.

Step-by-step explanation:To find the price for one cookie, we can divide the total cost of the cookies by the number of cookies. In this case, the cost is $50 for 25 cookies.

To find the price per cookie, we divide $50 by 25:

Price per cookie = $50 / 25 = $2

Therefore, the price for one cookie is $2.

In summary, based on the given information, the price for one cookie is $2.

hope this helps!!

User MayoMan
by
8.1k points

No related questions found