Answer:
Step-by-step explanation:
For circular motion of stone the formula is
v = ω R where ω is angular velocity , v is linear velocity .
For first motion ,
R = length of sling = .6 m
ω = 2π n , n is no of revolution per second
ω = 2 x 3.14 x 5 = 31.4 rad /s
v = 31.4 x .6 = 18.84 m /s
For second motion ,
R = length of sling = .9 m
ω = 2π n , n is no of revolution per second
ω = 2 x 3.14 x 5 = 31.4 rad /s
v = 31.4 x .9 = 28.26 m /s