Answer: A) $5 dollars per pizza
Explanation:
The unit price of the pizzas can be found by dividing the total cost by the number of pizzas. In this case, we have 5 pizzas for $25. So, to find the unit price, we divide $25 by 5.
$25 ÷ 5 = $5
Therefore, the unit price of each pizza is $5.
The correct answer is A) $5 per pizza.