107k views
5 votes
Marco’s Pizzeria is having a special: 5 pizzas for $25. What is the unit price? A $5 per pizza B $10 per pizza C $15 per pizza D $25 per pizza

User Matter Cat
by
8.9k points

1 Answer

5 votes

Answer: A) $5 dollars per pizza

Explanation:

The unit price of the pizzas can be found by dividing the total cost by the number of pizzas. In this case, we have 5 pizzas for $25. So, to find the unit price, we divide $25 by 5.

$25 ÷ 5 = $5

Therefore, the unit price of each pizza is $5.

The correct answer is A) $5 per pizza.

User Thisgeek
by
9.4k points