165k views
18 votes
Force (N) = 250
Mass (kg) = 221
Acceleration (m/s^2) = ?

User Muhabutti
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The required acceleration is
a=1.1 m/s²

Step-by-step explanation:

Given

  • Force F = 250 N
  • Mass m = 221 kg

To determine

Acceleration a = ?

We know that acceleration is produced when a force is applied to a body.

The acceleration can be determined using the formula


F = ma

where

  • F is the force
  • m is the mass
  • a is the acceleration

now substituting F = 250 , and m = 221 in the formula


F = ma


250 = 221 (a)

switch the equation


221(a) = 250

Divide both sides by 221


(221a)/(221)=(250)/(221)

simplify


a=(250)/(221)


a=1.1 m/s²

Therefore, the required acceleration is
a=1.1 m/s²

User Ndeuma
by
7.8k points