24.8k views
16 votes
A box of bananas weighing 51.0 N rests on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the box and the surface is 0.46 and the coefficient of kinetic friction is 0.23. Part A If no horizontal force is applied to the box and the box is at rest, how large is the frictional force exerted on the box by the surface

User Flyandi
by
7.4k points

1 Answer

5 votes

static friction force = The coefficient of static friction * normal force

static friction force = 0.46 * 51 = 23.46 N

kinetic friction force = The coefficient of kinetic friction * normal force

kinetic friction force = 0.23 * 51 = 11.73 N

the applied force acting on the object must be more than 23.5 N if the object was stationary to move it and must be more than 11.7 N during the movement to keep the object moving

User Valenzio
by
7.1k points