86.7k views
23 votes
The Beauty Mart offers a 9-ounce bottle of shampoo for $9.79. It is advertising a 34-ounce bottle of the same brand at a special price of $36.36. Which bottle is the better buy?

1 Answer

5 votes

Answer:

the 34 ounce bottle

Explanation:

because one ounce out of the 34 ounce bottle equals $1.06 and one ounce out of the 9 ounce bottle equals $1.09 so essential buying the 24 ounce bottle you would be getting more for your money

User Andrew Stein
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories