Answer: 4 kilograms of bananas for $7.48
Explanation:
Unit price for 1 kilo= $2.06
2.06 x 4 = 8.24
Unit price for 4 kilo= $1.87
2.06 > 1.87
So, 4 kilograms of bananas is the better buy.
Simple form:
Answer 1: 2.06
Answer 2: 1.87
Answer 3: greater than
Answer 4: 4 kilograms of bananas for $7.48