135k views
6 votes
Determine which is the better buy

1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of bananas for $7.48
PLZ EXPLAIN PLZ

Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of-example-1
Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of-example-1
Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of-example-2
User Vis
by
4.2k points

1 Answer

10 votes

Answer: 4 kilograms of bananas for $7.48

Explanation:

Unit price for 1 kilo= $2.06

2.06 x 4 = 8.24

Unit price for 4 kilo= $1.87

2.06 > 1.87

So, 4 kilograms of bananas is the better buy.

Simple form:

Answer 1: 2.06

Answer 2: 1.87

Answer 3: greater than

Answer 4: 4 kilograms of bananas for $7.48

User Nitimalh
by
4.9k points