138k views
1 vote
A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed

round the unit price to the nearest cent.

User Leninhasda
by
5.6k points

1 Answer

13 votes

Answer:

0.65

Explanation:

1.29/2=0.645

0.645 rounded is 0.65

0.65 is the unit rate and the cost per bag of sunflower seeds.

Hope this helps! :)

User YakovlevRoman
by
5.5k points