191k views
3 votes
A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.

2 Answers

11 votes

Answer:

Approximately $0.10 per ounce

Explanation:

Hi! :) I'm assuming this problem is asking for the price per ounce? If not, I apologize.

So, in order to determine the price of cereal per ounce we would simply divide $3.50 by 36 to find the cost per ounce.

$3.50 / 36 = approximately $0.09722222 which we can round up to $0.10.

Hope this helps!

User Musa Muaz
by
9.1k points
6 votes

$0.0972

I think.

Um this is to make it long enough to post. lol

User Darilyn
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.