192k views
2 votes
Decide which of the two given prices is the better deal and explain why

You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $2.99 or in a 15-ounce bottle for $9.19

User GILO
by
7.1k points

1 Answer

8 votes

Answer:

5 ounces for $2.99 is 0.598 per ounce

15 ounces for $9.19 per 0.613

The 5 ounce bottle is a better deal

Explanation:

User Nima Soroush
by
6.5k points