164k views
23 votes
A store sells a package of 15 trading cards for ​$7.20. Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than​ $1. What is the unit price per​ card?

2 Answers

12 votes
If you do 15 divided by 7.20 it’s $2.08 each card. Hoped it helped!
User Matt Kantor
by
5.2k points
2 votes

Answer:

Great question

Explanation:

User Vivek Molkar
by
5.8k points