140k views
3 votes
Carly is preparing for the Key Club's annual ice cream social. Yesterday, she spent $39.00 on 6 cartons of ice cream and 5 cans of whipped cream, which was all the grocery store had in stock. She went back again earlier today to buy another 4 cartons of ice cream and 6 more cans of whipped cream, spending $32.40.

User Mahorad
by
8.3k points

1 Answer

6 votes

Using a system of equations, the cost per carton of ice cream is $4.50 and the cost per can of whipped cream is $2.40.

A system of equations is two or more equations solved simultaneously.

Cartons Cans of

Ice Cream Whipped Cream Total Cost

Yesterday's purchases 6 5 $39.00

Today's purchases 4 6 $32.40

Let the cost per carton of ice cream = x

Let the cost per can of whipped cream = y

Equations:

6x + 5y = 39 ... Equation 1

4x + 6y = 32.4 ... Equation 2

Multiply Equation 2 by 1.5:

6x + 9y = 48.6 ... Equation 3

Subtract Equation 1 from Equation 3:

6x + 9y = 48.6

-

6x + 5y = 39

4y = 9.6

y = 2.4

Substitute y = 2.4 in Equation 1:

6x + 5(2.4) = 39

6x + 12 = 39

6x = 27

x = 4.5

Thus, the cost per carton of ice cream is $4.50 and the cost per can of whipped cream is $2.40.

Complete Question:

Carly is preparing for the Key Club's annual ice cream social. Yesterday, she spent $39.00 on 6 cartons of ice cream and 5 cans of whipped cream, which was all the grocery store had in stock. She went back again earlier today to buy another 4 cartons of ice cream and 6 more cans of whipped cream, spending $32.40. Determine the cost per carton of ice cream and each can of whipped cream.

User Vixed
by
8.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories