168k views
25 votes
A 5-pound bag of carrots costs $4.25. What is the unit price?

User Barnyr
by
4.7k points

2 Answers

7 votes
ANSWER:
$0.85

STEP BY STEP:
divide $4.25 by 5 to find the unit price and you get $0.85

Hope this helps. :)
User JohnnyF
by
5.4k points
4 votes

Answer:

$0.85 per pound

Divide 5 / 4.25

to get your answer.

User Thecarisma
by
5.2k points