73.6k views
1 vote
A shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. What is the unit price of the pears?

User Rolly
by
5.7k points

2 Answers

3 votes
The unit price is $0.98
User Vadim Loboda
by
6.4k points
7 votes

Answer:

98 cents is the unit price

Explanation:

User Aruna Raghunam
by
4.9k points