133k views
3 votes
A store has apples on sale for $21.00 for 6 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $126.00? Complete the explanation.

The cost per pound of the apples on sale is $
.
You can buy
pounds of apples for $126.00.
Since 1 pound = 16 ounces, so there are about
apples in each pound.
You can buy approximately
apples for $126.00.
The cost per pound of the apples on sale is $
.
You can buy
pounds of apples for $126.00.
Since 1 pound = 16 ounces, so there are about
apples in each pound.
You can buy approximately
apples for $126.00.

User Camil
by
8.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

115 apples

Step-by-step

6 pounds of apple = $21.00

Cost per pound :$21.00 / 6 = $3.5 per Pound 1 pound = 16 ounces16 ounces cost $3.51 ounce = $3.5 / 16 = $0.218755 ounces will cost :5 * 0.21875 = $1.09375Number of 5 ounce apple that can be purchased with $126$126 / $1.09375= 115.2Approximately 115 apples

User Kyle Willmon
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories