65.1k views
13 votes
Please hurry. Need done fast.

Please hurry. Need done fast.-example-1
User Anh Tuan
by
8.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Explanation:

Remark

You could use a formula to solve this

Cost per pound = Total Cost / # pounds

Problem One

Cost per pound = ?

Total Cost = 13.46

# pounds = 3.47

Solution

Cost per pound = 13.46/3.47 = 3.88 dollars / pound

Problem Two

Total Cost = 18.75

# pounds = 5.15

Solution

Cost per pound = 18.75 / 5.15 = 3.64 dollars / pound

User Azra
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories