86.6k views
14 votes
Lucy spent a total of $6.60 on 5 apples and a package of grapes. If the package of grapes cost $2.35, how much did each apple cost? Do not put a $ in your answer.

Each apple costs $ .

1 Answer

7 votes

Answer:

0.85

Explanation:

apple cost = total cost - grapes package cost

5 apples cost = 6.60 - 2.35

= 4.25

per apple cost = 4.25 ÷ 5

= 0.85

MARK ME AS BRAINLIST

PLZ FOLLOW ME

User Landsteven
by
6.0k points