176k views
0 votes
A store sells 5 t-shirts for $45.75. What is the unit cost per t-shirts

User Robertzp
by
8.2k points

1 Answer

5 votes

Dividing $45.75 by 5 t-shirts gives us $9.15 per t-shirt. So, the answer is $9.15 per t-shirt.

User Noah Klayman
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories