221k views
2 votes
Find the unit rates. If necessary, round your answers to the nearest hundredth. 4 liters for $ 7.19 dollars per liter liters per dollar.

a) 0.56 liters per dollar
b) 0.56 dollars per liter
c) 0.44 liters per dollar
d) 0.44 dollars per liter

User Tbert
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Final answer:

The unit rate is 0.56 liters per dollar.

Step-by-step explanation:

The unit rate is determined by dividing the quantity (in this case, 4 liters) by the cost (in this case, $7.19). So, the unit rate is 4 liters / $7.19, which can be simplified to 0.56 liters per dollar. Therefore, the correct answer is option a) 0.56 liters per dollar.

User SanoJ
by
8.5k points

No related questions found