10.6k views
7 votes
If a 24oz bottle of water costs $2.35. What is the cost per ounce? Round to the nearest penny.

User Vervious
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

10¢

Explanation:

To find how much an ounce cost, dive 2.35 by 24.


(2.35)/(24) = 0.097\\

Multiply by 100, and thus you get 9.79, or, to the nearest penny, 10 cents.

User Ivo Coumans
by
4.5k points