92.7k views
1 vote
A ball falls from the top of a building. When it strikes the ground its velocity is 10 m/s. It took 5 seconds to fall. What is its acceleration? _____ m/s2

User MartinM
by
7.4k points

1 Answer

11 votes

Answer:

a = 2 m/s²

Explanation:


a = (v-u)/(t)

where v is the final velocity, u is the initial velocity, and t is the time it takes. the intial velocity is always 0 m/s. given the equation, we subsitute:


a = (10m/s - 0 m/s)/(5s)

a = 10m/s ÷ 5s

a = 2 m/s²

User Web Assistant
by
7.7k points