11.6k views
6 votes
Valentina has a budget for school stationery of $37, but has already spent $16.61 on books and folders.

Let p represent the amount that Valentina can spend on other stationery. Write an inequality that shows how much she can spend on other stationery, and solve for p.

User Mareza
by
7.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

hope this help .

Explanation:

you should get 16.61 + n = 37 and p = 20.39

since valentina has 37 dollars already, then that is the total amount the she has. When she spend 16.61, you will have to subtract that with 37. with p , you will put a + by it because it should that she bought additional item too. with this, you should get p = 20.39

User ChrisJJ
by
7.2k points
5 votes

Answer:

16.61+n=37 and p= 20.39

Explanation:

Since Valentina has 37 dollars alreay, then that is the total amount the she has. When she spend 16.61, you will have to subtract that with 37. With p, you will put a + by it because it should that she bought additional item too. With this, you should get p=20.39

Hope this Helped

User Ian Ozsvald
by
6.5k points