189k views
24 votes
Help!

Questions: fifteen litera of gasoline coast ₱725.what is the coast per litter​

User Uxcxdx
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

₱48.33 is the cost per litter.

Explanation:

In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33

User Takashi Oguma
by
6.4k points