93.1k views
7 votes
Of nitrogen gas)?

How many grams of H2 are needed to produce 71.1 g of ammonia (NH3) (assuming unlimited availability
3 H2+ N2 + 2NH3
Provide the answer with 3 or more significant figures.

User Sameer C
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

Answer:


m_(H_2)=12.6gH_2

Step-by-step explanation:

Hello there!

In this case, given the reaction:


3 H_2+ N_2 \rightarrow 2NH_3

It is possible to compute the necessary grams of hydrogen which produce 71.1 g of ammonia, given the 3:2 mole ratio and their molar mass as shown below:


m_(H_2)=71.1gNH_3*(1molNH_3)/(17.04gNH_3)*(3molH_2)/(2molNH_3) *(2.02gH_2)/(1molH_2)\\\\m_(H_2)=12.6gH_2

Best regards!

User Joel James
by
6.2k points