233k views
5 votes
Brooklyn bought 17 chicken wings for $28.90. What's the unit cost of one wing?

A. $1.70 per wing
B. $1.40 per wing
C. $1.20 per wing
D. $1.10 per wing
E. None all of the above

User Evanhaus
by
8.2k points

1 Answer

2 votes

Final answer:

To find the unit cost of one chicken wing, divide the total cost by the number of wings. In this case, the unit cost is $1.70 per wing.

Step-by-step explanation:

To find the unit cost of one chicken wing, we need to divide the total cost by the number of wings. In this case, Brooklyn bought 17 chicken wings for $28.90. So, the unit cost of one wing is $28.90 divided by 17, which equals $1.70 per wing. Therefore, the correct answer is A. $1.70 per wing.

User Tamie
by
7.8k points

Related questions

1 answer
3 votes
116k views
1 answer
1 vote
107k views