40.7k views
4 votes
Elinor bought a cake for 48.50. The. Cake was sliced into 16 equal pieces. How much money did each piece cost of the guests at 3/8 of the cake. How much cake is leftover?

1 Answer

4 votes

Final answer:

Each piece of cake costs $3.03125, and after the guests eat 3/8 of the cake, there are 10 pieces left over.

Step-by-step explanation:

Elinor bought a cake for $48.50 and sliced it into 16 equal pieces.

To find out how much each piece cost, we need to divide the total cost of the cake by the number of pieces.

$48.50 ÷ 16 equals $3.03125 per piece.

Now, if the guests ate 3/8 of the cake, we need to determine how many pieces that equates to and then find out how much cake is left over.

Since the cake was cut into 16 pieces, 3/8 of 16 is 6 pieces (because 3/8 * 16 = 6).

Therefore, after the guests have eaten their share, there will be 16 - 6 = 10 pieces left.

User Paul Varghese
by
7.8k points