221k views
23 votes
Which cereal box deal has the best price per ounce?

A. $9.13 for 39 oz
B. $3.56 for 14 oz
C. $4.98 for 18 oz
D. $6.12 for 24 oz

2 Answers

6 votes
Answer is a
Got it right
User Arturhoo
by
5.2k points
6 votes

first,,, divide the price by the ounces.
9.13/39 = $0.23 per oz.

3.56/14 = $0.25 per oz.

4.98/18 = $0.28 per oz.

6.12/24 = $0.26 per oz.

remember to simplify!

answer) : A

User ITWorker
by
5.9k points