menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Safeway has ginger ale on sale at 12 cans for $4.00 and Giant has the same brand of ginger ale on sale for 20 cans for $6.00. Which store has the better deal?
asked
Nov 15, 2022
117k
views
2
votes
Safeway has ginger ale on sale at 12 cans for $4.00 and Giant has the same brand
of ginger ale on sale for 20 cans for $6.00. Which store has the better deal?
Mathematics
high-school
Bob Rockefeller
asked
by
Bob Rockefeller
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
8
votes
Answer:
Giant
Explanation:
Giant: .30c a can
Safeway: .33c a can
Orzechow
answered
Nov 19, 2022
by
Orzechow
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 27, 2022
79.3k
views
Safeway has ginger ale on sale at 12 cans for $4.00 and Giant has the same brand of ginger ale on sale for 20 cans for $6.00. Which store has the better deal? Enter your answer
Sanjay Nishad
asked
Feb 27, 2022
by
Sanjay Nishad
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
79.3k
views
asked
Jun 3, 2019
107k
views
A cooler at a picnic contains 100 cans of soda covered by ice. there are 21 21 cans of cola, 10 10 cans of orange soda, 13 13 cans of ginger ale, and 56 56 cans of root beer. the cans are all the same
Kcrisman
asked
Jun 3, 2019
by
Kcrisman
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
107k
views
asked
Jul 14, 2019
64.4k
views
A cooler at a picnic contains 100 cans of soda covered by ice. there are 25 cans of cola, 48 cans of orange soda, 16 cans of ginger ale, and 11 cans of root beer. the cans are all the same size and
Dan Donaldson
asked
Jul 14, 2019
by
Dan Donaldson
9.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
64.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org