106k views
3 votes
flora has a summer job where she earns $9.50 per hour. At this company, employees get a 10% raise after working for 400 hours. If flora works 640 hours over the summer, how much money will she make?

User Flordeliza
by
7.6k points

1 Answer

7 votes
So if she works 640 hours we need to find out how much of that gets the 10% raise
640-400=240
So 240 hours get a 10% raise
400 • $9.50= $3,800
To find out how much the raise effects it
$9.50 • 10%= $0.95 + $9.50= $10.45
So the rates for the hours over 400 are $10.45
240 • $10.45=$2,508

$2,508 + $3,800= $6,308
So she made $6,308
User LoneWanderer
by
7.2k points