98.5k views
2 votes
Suppose you sell skateboards and equipment. Grip tape costs you $2 for each foot, Each set of wheels costs you $11 to manufacture, and $4 for each set of bearrings that go inside the wheels. The trucks on the board cost you $15 for a set of two, and the skateboard deck costs you $22 a piece. Let G, W, B, T, and D represent the amount of grip tape, wheels, bearrings, trucks, and decks repectively, that your company makes in one month. Find the Cost equation in terms of G, W, B, T and D. Do not use any spaces in between any symbols or numbers in your answer. Also make sure to use capital letters for the variables

1 Answer

7 votes

Final answer:

The Cost equation for the skateboard company, given the cost of production per unit is: Cost = 2G + 11W + 4B + 15T + 22D. It includes the costs for grip tape, wheels, bearings, trucks, and decks.

Step-by-step explanation:

The cost equation for a company that sells skateboards and equipment, in terms of the variables G (grip tape), W (wheels), B (bearings), T (trucks), and D (decks) is:

Cost = 2G + 11W + 4B + 15T + 22D

This equation is created by multiplying the cost per unit of each item by the number of units produced for that item, and then adding all these amounts together to find the total cost. The constants (2, 11, 4, 15, 22) represent the respective costs to manufacture or purchase a foot of grip tape, a set of wheels, a set of bearings, a set of trucks, and a skateboard deck.

User Jjang
by
9.6k points