155k views
1 vote
A recipe requires 1 1/4 cup of milk. To make a recipe for a large crowd Marco needs 31 1/4 cups of milk. 1 gallon of milk costs $2.49. What's the best equation to use?

a) Total cost=2.49×31.25
b) Total cost=2.49×1.25
c) Total cost=31.25÷2.49
d) Total cost=1.25÷2.49

1 Answer

3 votes

Final answer:

The best equation to use is: Total cost = $2.49 × 31.25. Hence the correct answer is option A

Step-by-step explanation:

To find the total cost of the milk needed, we need to multiply the cost per gallon by the number of gallons needed. The best equation to use is: Total cost = $2.49 × 31.25. This will give us the total cost of the milk for the recipe.

Hence the correct answer is option A

User Breon
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories