57.1k views
16 votes
Andrew has a Frisbee™ with a radius of 10 cm. What is the approximate circumference of the

Frisbee"?
A.15.7 cm, because C = 57
B.31.4 cm, because C = 107
C.314 cm, because C = 100 7
D.62.8 cm, because C = 207

1 Answer

6 votes

Answer:

The answer is D. 62.8

Explanation:

I used this formula.

Circumference = 2πr

User Holtmann
by
6.4k points