menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Use the table, graph, and equation to answer the following questions about three different sub shops. What is the unit rate for Fred's Sub Shop? A $10 for 2 subs b. $5 for 1 sub c. $1 for 1/5 a sub d.
asked
Feb 23, 2023
183k
views
24
votes
Use the table, graph, and equation to answer the following questions about
three different sub shops. What is the unit rate for Fred's Sub Shop?
A $10 for 2 subs
b. $5 for 1 sub
c. $1 for 1/5 a sub
d. $30 for 6 subs
Mathematics
college
GraceMeng
asked
by
GraceMeng
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
10
votes
The answer is letter b. $5 for 1 sub!
Fabiobh
answered
Mar 1, 2023
by
Fabiobh
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 5, 2024
63.0k
views
The equation for the cost of subs at Anne's Restaurant is y=4.75x. If the cost of subs at all three shops were graphed, which would have the steepest line? (1 point) O Fred's O Sam's O Anne's O The lines
Toma Nistor
asked
May 5, 2024
by
Toma Nistor
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
63.0k
views
asked
Jan 17, 2018
31.4k
views
What is the unit rate for Fred's Sub shop?(Will post photo/link in the comments) a. $10 for 2 subs b. $5 for 2 sub c. $1 for 1/5 of a sub d. $30 for 6 subs 2. What is the slope-intercept equation for the
Haven
asked
Jan 17, 2018
by
Haven
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
31.4k
views
asked
Apr 25, 2024
4.1k
views
On January 1, 2010, Sub sold Parent equipment for $300,000. Sub's original cost was $400,000 and as of January 1, 2010, $160,000 in depreciation had been recorded on Sub's books. At the date of sale, the
Opsocket
asked
Apr 25, 2024
by
Opsocket
7.7k
points
Business
high-school
1
answer
1
vote
4.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org