183k views
24 votes
Use the table, graph, and equation to answer the following questions about

three different sub shops. What is the unit rate for Fred's Sub Shop?
A $10 for 2 subs

b. $5 for 1 sub

c. $1 for 1/5 a sub

d. $30 for 6 subs

User GraceMeng
by
6.9k points

1 Answer

10 votes
The answer is letter b. $5 for 1 sub!
User Fabiobh
by
7.3k points