Answer:
95% confidence interval for p, the population proportion of students whose parents bought a car for them when they left for college
(0.4958 , 0.7041)
Explanation:
Step(i):-
Given that the sample size 'n' = 85
The sample proportion

95% confidence interval for p, the population proportion of students whose parents bought a car for them when they left for college

Step(ii):-
Given that the level of significance
α = 0.05
Z₀.₀₅ = 1.96

(0.6 - 0.104138 , 0.6 +0.104138)
(0.4958 , 0.7041)
Final answer:-
95% confidence interval for p, the population proportion of students whose parents bought a car for them when they left for college
(0.4958 , 0.7041)