60.5k views
21 votes
There are 3 seventh- grade boys,4 seventh-grade girls, 5 eighth grade boys, and 8 eight grade girls that have parts in the school play. One cast member will have the responsibility of introducing the play. That cast member will be chosen randomly. What is the probability that the student introducing the play will be a boy?

User Ryun
by
6.8k points

1 Answer

7 votes

Answer:

40%

Step-by-step explanation: 3 + 5 = 8 boys total 4 + 8 = 12 girls total 8 + 12 = 20 kids total. To find out the probability of randomly choosing a boy you have to do the number of boys over the total amount of kids (8/20) which will equal 40%.

User Andres Kull
by
8.2k points