141k views
19 votes
The new springs will be identical to the original springs, except the force constant will be 5655.00 N/m smaller. When James removes the original springs, he discovers that the length of each spring expands from 8.55 cm (its length when installed) to 12.00 cm (its length with no load placed on it). If the mass of the car body is 1355.00 kg, by how much will the body be lowered with the new springs installed, compared to its original height

User Azadeh
by
6.1k points

1 Answer

10 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

For original spring , compression in spring due to a load of 1355 kg is

x = 12 - 8.55 = 3.45 cm = .0345 m

spring constant = W / x

= 1355 x 9.8 / .0345

= 384898.55 N /m

Spring constant of new spring

k = 384898.55 - 5655 = 379243.55 N /m

New compression for new spring

= W / k

= 1355 x 9.8 / 379243.55

= .035 m

= 3.50 cm

Difference of compression = 3.50 - 3.45

= .05 cm .

In later case , car will be more lowered by .05 cm .

User Nagy Attila
by
6.9k points