15.0k views
14 votes
4) Ms. Morel is going school supplies shopping for all five 7th grade classes. A package of markers costs $6.25, a box of copy paper costs $7.00, and a box of pencils costs

$3.50. If Ms. Morel wants to purchase one of each item for each of the five classes, what will be the total amount of her purchase?

User Leo Brito
by
8.4k points

1 Answer

10 votes

Answer:

$83.75

Explanation:

6.25 plus 7.00 plus 3.50 is 16.75.

16.75 per class.

times the 5 different classes is 83.75

User Alediaferia
by
9.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories