172k views
25 votes
Denise bought 350 chocolate bars and 350 candies to sell for a mini-fair . The chocolate bars cost 2 cents more than the candies. If Denise’s total order costs $126.00, find the cost of each chocolate bar and candy. Answer plz i have in exam

User Axelclk
by
5.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

Waxy chocolate bar = 0.18 cents

Candy = 0.06 cents

Explanation:

Find the total number of food bought to sell for the mini far.

350 + 350 = 700 (Total chocolate bars and candies)

Find out how much is each of the food.

126.00 ÷ 700 = 0.18

Now deduct 12 cents from it to find out candies.

0.18 - 0.12 = 0.06

User Utechtzs
by
5.9k points