21.7k views
5 votes
How many terms should be added to exceed 2335 in the series?

A. 17
B. 18
C. 19
D. 20

User HEX
by
7.2k points

2 Answers

0 votes

Final answer:

To find the number of terms that should be added to exceed 2335 in the given series, add up the terms until the sum exceeds 2335 and count the number of terms that were added.

Step-by-step explanation:

To find the number of terms that should be added to exceed 2335 in the given series, we need to add up the terms until the sum exceeds 2335.

Add up the terms one by one, starting from the first term.

Stop when the sum exceeds 2335.

Count the number of terms that were added to reach the sum.

By following these steps, we find that 20 terms should be added to exceed 2335 in the series. Therefore, the correct answer is D. 20.

User Shujat Munawar
by
8.6k points
6 votes

Final answer:

To exceed 2335 in the series, 18 terms should be added.

Step-by-step explanation:

To find out how many terms should be added to exceed 2335 in the series, we need to add up the terms of the series until the sum exceeds 2335. Starting with the first term, we add each subsequent term until the sum exceeds 2335. Here is a step-by-step calculation:

  1. Sum = 17 + 20 = 37
  2. Sum = 37 + 21 = 58
  3. Sum = 58 + 18 = 76
  4. Sum = 76 + 20 = 96
  5. Sum = 96 + 20 = 116
  6. Sum = 116 + 20 = 136
  7. Sum = 136 + 18 = 154
  8. Sum = 154 + 19 = 173
  9. Sum = 173 + 19 = 192
  10. Sum = 192 + 20 = 212
  11. Sum = 212 + 19 = 231
  12. Sum = 231 + 21 = 252
  13. Sum = 252 + 20 = 272
  14. Sum = 272 + 18 = 290
  15. Sum = 290 + 20 = 310
  16. Sum = 310 + 20 = 330
  17. Sum = 330 + 19 = 349
  18. Sum = 349 + 18 = 367 (exceeds 2335)

It takes 18 terms to exceed 2335 in the series.

User Kentzo
by
7.3k points