12.9k views
25 votes
Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

1 Answer

2 votes

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

User Tom Crosman
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories